"Tiszteld a múltad, és éltesd tovább!"

Egy barantázó magyarul él, gondolkodik, harcol, táncol, énekel. A legfontosabb feladata, hogy a lehető legalaposabban megismerje és magáévá tegye azt a kultúrát, amely az általa megtanult harci értékeket kifejlesztette.

Kép

24

2016 Jul

"Tiszteld a múltad, és éltesd tovább!"

2016. 07. 24. 21:11 / 1395 olvasás / Kategória: Pályázat Szerző: Kapos Baranta

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő révén a Nemzeti Tehetség Program keretében elnyert pályázatnak köszönhetően programsorozatot indítottunk. Magyarország nemzeti kulturális örökségének megőrzését, a nemzetiségi hagyományok és a népi kultúra ápolását tűztük ki célul. A program kódszáma: NTP-MKÖ-15-0065. A projekt szellemiségét figyelembe véve, a programsorozat címéül Kőrösi Csoma Sándort idéztük: „Tiszteld a múltad, és éltesd tovább!” 

Nemzeti Tehetség Program logója Emberi Erőforrás Támogatáskezelő logója

Előadás történik a Kapos Baranta KözpontbanMunkánkkal az ifjúsághoz szerettük volna eljuttatni a magyar népi kultúra és hagyomány szeretetét, tiszteletét és tehetséges fiataloknak lehetőséget biztosítani hagyományaink ápolásához. Egyesületünk Barantával, mint hagyományos magyar harcművészettel foglalkozik. Harcművészetekkel csak az foglalkozhat eredményesen, aki életmód szerűen éli meg annak minden mozzanatát. A barantázó legfontosabb feladata, hogy a lehető legalaposabban megismerje és magáévá tegye azt a kultúrát, amely az általa megtanult harci értékeket kifejlesztette. Ebből egyenesen következik, hogy egy barantázó magyarul gondolkodik, harcol, táncol, vagy éppen énekel, azaz magyarul él. A Baranta, a harc mellett a magyar kultúra egyéb évezredes eredményeivel is fel kívánja ruházni a hagyományok útjára lépő jelöltet. A magyar fegyveres-, eszközös táncok, a népi költészet munkái /dalok, mondák, regék/, az eszköz- és fegyverkészítés rejtelmei, a gyakorlati régészet, a történettudomány eredményeinek megismerése mellett, a hagyományos magyar életvezetést is elsajátíthatják az érdeklődők.Előadás történik a Kapos Baranta Központban

Szablyavívás oktatásaA tehetséggondozó program tapasztalata számunkra elsősorban az volt, hogy érdemes, sőt szükséges foglalkoznunk a mai gyermekekkel, ifjúsággal. Kiemelkedően fontos saját kultúránknak a megismertetése, átadása, megélése. Ezt csakis oktatással és példamutatással lehetséges. Ezért nagyon fontos az ilyen és ehhez hasonló projektek minél szélesebb körben történő terjesztése és támogatása. Előadás sorozatunk során végig vettük a magyar népzene, néptánc, pásztorkultúra, harci kultúra állomásait. Próbáltuk megmutatni a fiataloknak a saját műveltségünk szépségeit, nagyságait. Nagyon örülnénk, ha a későbbiekben mind több ilyen tehetséggondozó program szélesítené és mélyítené ismereteiket a magyar kultúránkkal kapcsolatban. 

Bot technikák oktatása a Kapos Baranta KözpontbanA foglalkozások során azt láttuk, hogy a gyermekek nagyon fogékonyak az új, számukra ismeretlen és érdekes dolgokra. Az előadásoknak köszönhetően több gyermek is kedvet kapott hozzá, hogy alaposabban megismerje, kipróbálja a barantát, és ezáltal elmélyítse tudását a népi kultúrában is. A tehetségeseknek támogattuk a baranta versenyeken való részvételét. Támogatásunkat meghálálva szép eredményekkel öregbítették egyesületünk hírnevét. Természetesen a többiek is közelebbi kapcsolatot létesítettek a karikás ostorral, vagy éppen a bottal, fustéllyal, melyet bármelyik országút mentén vághatnak maguknak. Azon sem lepődnénk meg, ha ezekkel a kisgyermekeket viszont látnánk táncházakban, furulya-, dudatáborokban, amint lelkesen, fáradtságot nem ismerve szívnják magukba a magyar műveltséget. Ostormenet tart a Kapos Baranta Egysület

Programunk közepe felé városi rendezvényen való aktív részvétellel csikóink „élesben” is kipróbálhatták a tanultakat. Nagyon jól szerepeltek!

Tánc oktatásA program végén három napos Baranta tábort szerveztünk a gyerekek részére, ahol sikerült még jobban elmélyítenünk a kapcsolatunkat. A tábor, közösség építő hatása mellett, sok népi játékot tartalmazott és segített a magyar népi kultúra és a testmozgás további megismerésében is.

A kultúra mellet természetesen egyáltalán nem elhanyagolható a mozgás szerepe sem. Ezek a gyerekek a számítógép, televízió nézés helyett eljöttek és sportoltak, táncoltak. Hosszú távon az is nagyon fontos lenne, hogy felállítsuk fiataljainkat a kényelmes fotelekből, a számítógépek elől és megtanítsuk őket sportolni. Reménykedünk, hogy a fiatalokra pozitív hatással lesznek a hallottak és látottak egyaránt.

Oktatás zajlik a Kapos Baranta Központban Tánc oktatása zajlik a Kapos Baranta Központban Népzenei oktatás történik a Kapos  Baranta Központban Közös éneklés tábortűznél

Nemzeti Erőforrások Minisztériumának logója

Ossza meg ezt a cikket ismerőseivel:

Ossza meg ismerőseivel,

ha tetszik Önnek ez a cikk.